The academic year 2020-21 marked the 50th anniversary of the UEA Creative Writing programme, which was launched in 1970-71 with a single student, Ian McEwan.
Over the first fifty years of the programme a great many of its alumni achieved publication, and many of those won or were nominated for literary awards, including the Nobel Prize in Literature, the Booker Prize and the Costa Book Award.
This is a list of those authors and their awards.
4th Estate BAME Short Story Prize / Guardian 4thWrite Prize
Amaan Hyder (MA 2006) – shortlist 2021
Jade Cuttle (MA 2019) – longlist 2021
9Mobile Prize for Literature
Ayobami Adebayo (MA 2014) – winner 2018
Academy Awards (Oscars) (Best Original Screenplay)
Deborah Davis (MA 2012) – nominee (with Tony McNamara) 2018
Aesthetica Magazine Award for Short Fiction
Sean Gregory (MA 2010) – winner 2019
The ALCS Tom-Gallon Trust Award
Catriona Ward (MA 2011) – shortlist 2020
Aldeburgh First Collection Prize / Jerwood Aldeburgh / Fenton Aldeburgh
Esther Morgan (MA 1998) – winner 2002
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2008
Paul Bachelor (MA 2000) – shortlist 2008
Emily Berry (current PhD) – shortlist 2013
Aleph Writing Prize
Andrea Mason (MA 2004) – winner 2020
Alligator’s Mouth Award
Hayley Scott (aka Hayley Webster, MA 2004) – longlist 2020
Amazon.ca / Walrus First Novel Award
Alix Hawley (MA 2001) – winner 2016
Amazon Publishing Readers’ Awards
Harriet Tyce (MA 2017) – shortlist (Best Debut) 2019
Harriet Tyce (MA 2017) – shortlist (Best Audiobook) 2019
Amazon Second Novel Award
Janette Jenkins (MA 1995) – shortlist 2002
Ambit Short Story Prize
Joanne Hayden (MA 2007) – highly commended 2021
American Booksellers’ Association ‘Indies Choice’ Award (Debut Novel)
Paul Howarth (MA 2015) – shortlist 2019
Angel Literary Award
Rose Tremain (BA 1967) – winner 1985
Rose Tremain (BA 1967) – winner 1989
Angus Book Award
Matt Whyman (MA 1992) – winner 2014
CJ Flood (MA 2010) – shortlist 2015
Arts Council Decibel Writer of the Year Award
Diana Evans (MA 2003) – winner 2006
Arts Foundation Award (Creative Non-Fiction)
Joanna Walsh (PhD 2020) – winner 2016
Arts Foundation Fellowship
Clare Allan (MA 2000) shortlist 2007
Arts Foundation Prize for New Fiction
Mark McNay (MA 2004) – winner 2007
Arthur C Clarke Award
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2006
Matthew De Abaitua (MA 1994) – shortlist 2007
August Derleth Award (British Fantasy Awards)
Catriona Ward (MA 2011) – winner 2016
Authors’ Club Best First Novel Award
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – winner 1993
Mick Jackson (MA 1992) – winner 1997
Susan Fletcher (MA 2002) – winner 2004
Nicola Monaghan (MA 2018) – winner 2008
Rowan Hisayo Buchanan (PhD 2019) – winner 2017
Kit Whitfield (MA 2000) – shortlist 2006
Catriona Ward (MA 2011) – shortlist 2016
Natasha Pulley (MA 2012) – shortlist 2016
Kim Sherwood (BA 2011; MA 2012) – shortlist 2019
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – shortlist 2021
Eleanor Wasserberg (MA 2010) – longlist 2016
Aye Write! Bank of Scotland Prize for Scottish Fiction
Mark McNay (MA 2004) – shortlist 2007
BAFTA (Best Original Screenplay Award)
Deborah Davis (MA 2012) – winner (with Tony McNamara) 2019
BAFTA Rocliffe Family & YA Media Award
Mariama Ives-Moiba (BA 2015; MA 2017) – winner 2021
Baileys Women’s Prize for Fiction
(see also Orange Prize and Women’s Prize for Fiction)
Naomi Alderman (MA 2003) – winner 2017
Anne Enright (MA 1987) – shortlist 2016
Ayobami Adebayo (MA 2014) – shortlist 2017
Rose Tremain (BA 1967) – longlist 2017
Barnes & Noble Discover Award
Tracy Chevalier (MA 1994) – winner 2000
Paul Howarth (MA 2015) – winner 2018
Bath Novel Award
Kim Sherwood (BA 2011; MA 2012) – winner 2016
Kate Simants (MA 2017) – winner 2019
Abhishek Prasad (MA 2020) – winner 2021
Annabel Abbs (BA 1987) – longlist 2015
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – longlist 2016
Annetta Berry (MFA 2017) – longlist 2016
Lily Meyer (MA 2014) – longlist 2017
Annetta Berry (MFA 2017) – longlist 2017
Louise Mangos (MA 2019) – longlist 2017
Alex Ivey (MA 2010) – longlist 2018
Jo Leevers (BA 1985) – longlist 2020
Divya Ghelani (MA 2007) – longlist 2020
Richard O’Halloran (MA 2017) – longlist 2021
Bath Short Story Award
Kathy Stevens (MA 2017) – winner 2017
Kate Vine (MA 2018) – shortlist 2019
Vijay Khurana (MFA 2019) – shortlist 2019
Bath Flash Fiction Award
Claire Powell (MA 2012) – highly commended 2020
BBC Audio Drama Awards Best Adaptation
Janice Okoh (MA 2008) – shortlist 2021
BBC Audio Drama Awards Best Debut Performance
Luke Wright (BA 2003) – shortlist 2021
BBC Audio Drama Awards Best Podcast
Beth Crane (MA 2012) – shortlist 2021
BBC Radio and Music Awards
Janice Okoh (MA 2008) – shortlist 2020
BBC National Short Story Award
Clare Wigfall (MA 2000) – winner 2008
DW Wilson (MA 2010; PhD 2014) – winner 2011
KJ Orr (MA 2007) – winner 2016
Erin Soros (PhD 2015) – shortlist 2008
KJ Orr (MA 2007) – shortlist 2011
Rose Tremain (BA 1987) shortlist 2014
Jeremy Page (MA 1994) – shortlist 2015
Kiare Ladner (MA 2013) – shortlist 2018
Rory Gleeson (MA 2014) – shortlist 2021
BC Book Prize for Fiction
Alix Hawley (MA 2001) – winner 2016
Berlin Writing Prize
Hannah Harper (MA 2011) – shortlist 2019
Eliza Robertson (MA 2012; PhD 2017) – shortlist 2019
Betty Trask Award
Glenn Patterson (MA 1986) – winner 1988
Paul Houghton (MA 1987) – winner 1989
Susannah Dunn (MA ) – winner 1991
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – winner 1993
Frances Liardet (MA 1998) – winner 1994
Phil Whitaker (MA ) – winner 1998
Susan Elderkin (MA ) – winner 2000
Helen Cross (MA 1997) – winner 2002
Anthony Cartwright (BA 1996) – winner 2004
Susan Fletcher (MA 2002) – winner 2005
Diana Evans (MA 2003) – winner 2005
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2007
Nicola Monaghan (MA 2018) – winner 2008
Sam Byers (MA 2003; PhD 2014) – winner 2014
Emma Healey (MA 2011) – winner 2015
Natasha Pulley (MA 2012) – winner 2016
Rowan Hisayo Buchanan (PhD 2019) – winner 2017
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – winner 2019
Betty Trask Prize
Anjali Joseph (MA 2008; PhD 2014) – winner 2011
Ben Fergusson (PhD 2024) – winner 2015
Beverly Poetry Prize
Sohini Basak (MA 2015) – winner 2017
Urvashi Bahuguna (MA 2014) – shortlist 2017
Biographers Club/Slightly Foxed Best First Biography Prize
Sarah Knights (MA 2006; PhD 2011) – shortlist 2015
Lyndsey Jenkins (MA 2012) – shortlist 2015
Blackwell’s Book of the Year
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2015
Emma Healey (MA 2011) – shortlist 2015
Blue Carnation Prize shortlist
Richard House (PhD 2008) – shortlist 2013
Tash Aw (MA 2003) – longlist 2013
Blue Pencil First Novel Award
Harriet Avery (BA 2015; MFA 2018) – longlist 2020
Arathi Menon (MA 2018) – longlist 2021
Boardman Tasker Award for Mountain Literature
Peter Goulding (MA 2018) – runner-up 2020
Bodley Medal
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – winner 2019
Bollinger Everyman Wodehouse Prize for Comic Writing
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2010
Paul Murray (MA 2001) – co-winner 2016
Tiffany Murray (MA 1999, PhD 2006) – shortlist 2005
Joe Dunthorne (BA 2004, MA 2005) – shortlist 2008
Tiffany Murray (MA 1999, PhD 2006) – shortlist 2010
Paul Murray (MA 2001) – shortlist 2010
Booker Prize / Man Booker Prize
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – winner 1989
Ian McEwan (MA 1971) – winner 1998
Anne Enright (MA 1987) – winner 2007
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 1981
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 1986
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 1990
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 1992
Mick Jackson (MA 1992) – shortlist 1997
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2000
Trezza Azzopardi (MA 1998) – shortlist 2000
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 2001
Andrew Miller (MA 1990) – shortlist 2001
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 2005
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2005
Tash Aw (MA 2003) – shortlist 2005
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 2007
Adam Foulds (MA 2000) – shortlist 2009
Neel Mukherjee (MA 2001) – shortlist 2014
James Scudamore (MA 2004) – longlist 2009
Rose Tremain (BA 1967) – longlist 2010
Paul Murray (MA 2001) – longlist 2010
Tash Aw (MA 2003) – longlist 2013
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – longlist 2021
BookHugger Book of the Year Award
Emma Claire Sweeney (MA 2004) – shortlist 2017
Books Are My Bag Readers Awards (Breakthrough Author)
Rowan Hisayo Buchanan (current PhD) – shortlist 2016
Books Are My Bag Readers Awards (Popular Fiction)
Naomi Alderman (MA 2003) – shortlist 2017
Booktrust Teenage Prize
Matt Whyman (MA 1992) – shortlist 2004
Borders Originial Voices (Young Adult) Award (USA)
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2006
Bord Gáis Energy Irish Novel of the Year Award
Anne Enright (MA 1987) – winner 2015
Boston Globe-Horn Book Award
David Almond (BA 1973) – winner 2004
Branford Boase Award
CJ Flood (MA 2010) – winner 2014
Mitch Johnson (BA 2014) – winner 2018
Marie-Louise Jensen (BA 1986) – shortlist 2009
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2013
Martyn Bedford (MA 1994) – longlist 2012
Leo Hunt (BA 2014) – longlist 2016
Richard Lambert (MA 2010) – longlist 2021
Brick Lane Bookshop Short Story Prize
Rea Dennhardt (MA 2022) – shortlist 2020
Rajasree Variyar (MA 2020) – longlist 2020
Bridport / Peggy Chapman-Andrews Award for a First Novel
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – winner 2015
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – winner 2017
Megan Davis (MA 2017) – winner 2018
Ian Nettleton (PhD 2002) – runner-up 2014
Polly Crosby (MA 2019) – runner-up 2018
Jo Browning Wroe (MA 2003) – shortlist 2017
Tom Watson (MA 2017) – shortlist 2018
Rob Perry (BA 2011) – highly commended 2020
Philippa Malicka (MA 2018) – longlist 2018
Sean Gregory (MA 2010) – longlist 2019
Tracy Maylath (MA 2008) – longlist 2020
Bridport Poetry Prize
Esther Morgan (MA 1997) – winner 2010
Josephine Corcoran (MA 1997) – runner-up 2010
Katherine Swinson (MA 2014) – runner-up 2014
Julia Bell (MA 1996) – runner-up 2017
Luke Allan (BA 2009) – runner-up 2020
Penny Boxall (BA 2008; MA 2009) – highly commended 2019
John O’Donoghue (BA 1991) – highly commended 2020
Adrienne Wilkinson (MA 2023) – highly commended 2021
Sarah Barnsley (BA 1997) – shortlist 2018
David Canning (BA 1985) – shortlist 2018
Louise Tondeur (MA 2002) – shortlist 2018
Sue Hubbard (MA 1995) – shortlist 2021
Linda Collins (MA 2022) – shortlist 2021
Bridport Short Story Prize
Sue Butler (MA 1999) – runner-up 2010
KJ Orr (MA 2007) – runner-up 2010
Justine Mann (MA 2008) – runner-up 2011
Cara George (MA 2020) – runner-up 2020
Anna Metcalfe (MA 2012; PhD 2016) – third place 2019
Aifric Campbell (MA 2003; PhD 2007) – highly commended 2018
Jenny Karlsson (MA 2011) – highly commended 2019
Mia Vigar (BA 2002) – shortlist 2015
Paul Howarth (MA 2015) – shortlist 2015
Rowan Hisayo Buchanan (PhD 2019) – shortlist 2015
Sophia Veltfort (MA 2014) – shortlist 2015
Rob Perry (BA 2012) – shortlist 2017
Lily Meyer (MA 2014) – shortlist 2018
Sara Bayat (MA 2018; PhD 2022) – shortlist 2018
Bristol Short Story Prize
Emily Bullock (MA 2004) – winner 2011
Claire Griffiths (BA 2007; MA 2009: PhD 2015) – runner-up 2014
Rob Perry (BA 2012) – shortlist 2011
Bethany Proud (BA 2011) – shortlist 2013
Krishan Coupland (MA 2014) – shortlist 2013
Tom Watson (MA 2017) – shortlist 2016
Sonal Kohli (MA 2013) – shortlist 2019
Vijay Khurana (MFA 2019) – shortlist 2021
Ferdia Lennon (MA 2014) – longlist 2019
British Book Awards (Debut Novel of the Year)
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – shortlist 2019
British Book Awards (Newcomer of the Year)
Jane Harris (MA 1992; PhD 1995) – shortlist 2007
British Book Awards (Non-Fiction: Narrative Book of the Year)
Christie Watson (MA 2008) – shortlist 2019
British Book Awards (Novel of the Year)
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2016
Enright, Anne (MA 1987) – shortlist 2016
British Columbia Book Prize
DW Wilson (MA 2010; PhD 2014) – shortlist 2014
British Fantasy Awards (Novella)
JY (Neon) Yang (MA 2016) – shortlist 2020
British Independent Film Awards (Best Screenplay Award)
Deborah Davis (MA 2012) – winner (with Tony McNamara) 2018
British Independent Film Awards (Debut Screenwriter Award)
Lisa Owens (MA 2013) – shortlist 2019
British Library Emerging Writers Programme
Ruth Emily Ford (MA 2017)
Deborah Torr (BA 2015)
Mia Vigar (BA 2002)
British Podcast Awards (Fiction Category)
Lindsay Sharman (MA 2020) – shortlist 2020
Bruntwood Prize for Playwriting
Janice Okoh (MA 2008) – winner 2011
Café Writers Norfolk Prize
Jenny Danes (MA 2020) – winner (2020)
Jenny Pagdin (MA 2009) – winner (2017)
Emily Willis (MA 2017) – winner (2016)
Alice Falconer (MA 2008) – winner (2013)
Tom Warner (MA 2001) – winner (2010)
Tom Warner (MA 2001) – winner (2008)
Café Writers Open Poetry Competition
Jane Monson (MA 2000) – second prize (2012)
Jenny Pagdin (MA 2009) – second prize (2021)
Colette Sensier (MA 2013) – third prize (2012)
Penny Boxall (BA 2008; MA 2009) – highly commended (2021)
Calderdale Book of the Year Award
Martyn Bedford (MA 1994) – winner 2012
Caine Prize / AKO Caine Prize
Troy Onyango (MA 2019) – shortlist 2021
Caledonia Novel Award
Elizabeth MacNeal (MA 2017) – winner 2018
Ruth Emily Ford (MA 2017) – shortlist 2019
Annabel Abbs (BA 1987) – longlist 2015
Richard Lambert (MA 2010) – longlist 2017
Harriet Avery (BA 2015; MFA 2018) – longlist 2020
Sarah Corbett (MA 1998) – longlist 2020
Alex Ivey (MA 2010) – longlist 2020
Laura Ashton Hill (MA 2019) – longlist 2021
Canadian Authors Association Emerging Writer Award
Eliza Robertson (MA 2012; PhD 2016) – shortlist 2015
Eliza Robertson (MA 2012; PhD 2016) – shortlist 2016
Carnegie Medal
Tim Bowler (BA 1972) – winner 1997
David Almond (BA 1973) – winner 1998
David Almond (BA 1973) – shortlist 2000
David Almond (BA 1973) – shortlist 2003
David Almond (BA 1973) – shortlist 2006
Martyn Bedford (MA 1994) – longlist 2012
Tim Bowler (BA 1972) – longlist 2014
David Almond (BA 1973) – longlist 2014
Celtic Media Festival Best Drama Series
Fflur Dafydd (MA 2000) – shortlist 2021
Charles Causley International Poetry Competition
Judy O’Kane (MA 2012; PhD 2019) – winner 2018
Luke Allan (BA 2009) – winner 2019
Judy O’Kane (MA 2012; PhD 2019) – highly commended 2018
Penny Boxall (BA 2008; MA 2009) – runner-up 2019
Felicity Notley (MA 2016) – shortlist 2019
Children’s Book Foundation Book of the Year Award
Nigel Gray (MA 1983) – winner 1986
Nigel Gray (MA 1983) – winner 1988
Children’s Books Ireland (CBI) Book of the Year / CBI Bisto Book of the Year
John Boyne (MA 1995) – winner 2007
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2016
CILIP Kate Greenaway Medal
David Almond (BA 1973) – longlist 2020
Collyer Bristow Prize
Katharine Kilalea (MA 2006) – shortlist 2019
Commonwealth Short Story Prize
Sally Craythorne (MA 2004) – shortlist 2018
James Smart (MFA 2019) – shortlist 2018
Cara Marks (MA 2017) – shortlist 2021
Kate Gwynne (MA 2014) – longlist 2020
Commonwealth Writers’ Prize for Best First Novel
Tash Aw (MA 2003) – winner 2005
Donna Daley-Clarke – winner 2006
Mohammed Hanif (MA 2005) – winner 2009
Anthony Cartwright (BA 1996) – shortlist 2004
Jeremy Page (MA 1994) – shortlist 2007
Joe Dunthorne (BA 2004, MA 2005) – shortlist 2008
Shandana Minhas (MA 2019) – shortlist 2008
Anjali Joseph (MA 2008; PhD 2014) – shortlist 2011
Commonwealth Writers’ Prize for Best Novel
Helon Habila (PhD 2008) – winner 2002
James Scudamore (MA 2004) – shortlist 2007
Anthony Cartwright (BA 1996) – shortlist 2010
Denis Hirson (PhD 2004) – shortlist 2012
Corine International Book Award
Mohammed Hanif (MA 2005) – winner 2009
Costa Book Award
Andrew Miller (MA 1990) – winner 2012
Monique Roffey (BA 1987) – winner 2020
Costa Children’s Book Award
David Almond (BA 1973) – shortlist 2006
Martyn Bedford (MA 1994) – shortlist 2012
Hayley Long (MA 2016) – shortlist 2012
Hayley Long (MA 2016) – shortlist 2015
David Almond (BA 1973) – shortlist 2018
Costa First Novel Award
Christie Watson (MA 2008) – winner 2012
Emma Healey (MA 2011) – winner 2014
James Scudamore (MA 2004) – shortlist 2006
Sam Byers (MA 2003; PhD 2014) – shortlist 2013
Tasha Kavanagh (MA 1992) – shortlist 2015
Costa Novel Award
Monique Roffey (BA 1987) – winner 2020
Andrew Miller (MA 1990) – shortlist 2012
Louise Doughty (MA 1987) – shortlist 2010
Paul Murray (MA 2001) – shortlist 2010
Monique Roffey (BA 1987) – shortlist 2014
Neel Mukherjee (MA 2001) – shortlist 2014
Anne Enright (MA 1987) – shortlist 2015
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2017
Rowan Hisayo Buchanan (PhD 2019) – shortlist 2020
Costa Poetry Award
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2008
Kathryn Simmonds (MA 2002) – shortlist 2008
Katharine Kilalea (MA 2006) – shortlist 2010
Costa Short Story Award
Avril Joy (BA 1972) – winner 2012
Lucy Yates (MA 2012) – winner 2022
Erin Soros (PhD 2015) – shortlist 2014
Erin Soros (PhD 2015) – shortlist 2015
George Rennison (BA 2018) – highly commended 2021
Crime Writers Association (CWA) Debut Dagger Award
Kate Simants (MA 2017) – shortlist 2015
Karen Taylor (MA 2019) – longlist 2020
Crime Writers Association (CWA) John Creasey (New Blood) Dagger Award
Trevor Wood (MA 2017) – winner 2020
Tom Benn (BA 2009; MA 2010) – longlist 2012
Judi Daykin (MA 2019) – longlist 2021
Crime Writers Association (CWA) Ian Fleming Steel Dagger Award
Louise Doughty (MA 1987) – shortlist 2014
Oliver Harris (MA 2004) – longlist 2020
Ryan Gattis (MA 2002) – longlist 2021
Critics’ Choice Awards (Best Original Screenplay)
Deborah Davis (MA 2012) – nominee (with Tony McNamara) 2019
Cúirt New Writing Prize
Vijay Khurana (MFA 2019) – second prize 2021
Daily Mail First Novel Award
Julia Widdows (MA 2000) – shortlist 2007
Dalkey Literary Awards Novel of the Year Award
Anne Enright (MA 1987) – shortlist 2021
Dastaan Short Story Award
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – winner 2015
David Higham Prize for Fiction
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – shortlist 1994
Deborah Rogers Foundation Writers’ Award
Sharlene Teo (MA 2013; PhD 2018) – winner 2016
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – winner 2018
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – shortlist 2016
Stephen Buoro (MA 2019; PhD 2022) – shortlist/second prize 2020
de Jong Jury Prize shortlist (Holland)
Matt Whyman (MA 1992) – shortlist 2006
Desmond Elliott Prize
Edward Hogan (MA 2004) – winner 2009
Anjali Joseph (MA 2008; PhD 2014) – winner 2011
Adam Foulds (MA 2000) – shortlist 2008
Joe Dunthorne (BA 2004, MA 2005) – shortlist 2008
DW Wilson (MA 2010; PhD 2014) – shortlist 2014
Emma Healey (MA 2011) – shortlist 2015
Gavin McCrea (MA 2009, PhD 2013) – shortlist 2016
Rowan Hisayo Buchanan (PhD 2019) – shortlist 2017
Paula Cocozza (MA 2015) – shortlist 2018
Sam Byers (MA 2003; PhD 2014) – longlist 2014
Paul Stanbridge (PhD 2011) – longlist 2017
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – longlist 2018
Kim Sherwood (BA 2011; MA 2012) – longlist 2019
Desperate Literature Short Fiction Prize
Gordon Collins (MA 2010) – runner-up 2018
Caitlin Ingham (MA 2015) – runner-up 2018
Tom Benn (BA 2009; MA 2010) – runner-up 2019
Joanna Walsh (PhD 2020) – shortlist 2018
Diverse Book Awards
Nick Bradley (MA 2016; PhD 2020) – longlist 2021
DSC Prize for South Asian Literature
Neel Mukherjee (MA 2001) – shortlist 2011
Neel Mukherjee (MA 2001) – shortlist 2016
Neel Mukherjee (MA 2001) – shortlist 2018
Drue Heinz Literature Prize
Ellen Brock (MA 1998) – winner 2001
Dublin Literary Award (formerly Dublin International Impac Literary Award)
Andrew Miller (MA 1990) – winner 1999
Andrew Miller (MA 1990) – shortlist 2013
Ann Enright (MA 1987) – shortlist 2017
Tash Aw (MA 2003) – longlist 2007
Tracy Chevalier (MA 1994) – longlist 2010
Naomi Alderman (MA 2003) – longlist 2012
Naomi Alderman (MA 2003) – longlist 2018
Ian McEwan (MA 1971) – longlist 2018
Rose Tremain (BA 1967) – longlist 2018
John Boyne (MA 1995) – longlist 2020
Katherine Kilalea (MA 2006) – longlist 2020
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – longlist 2020
Nick Bradley (MA 2016; PhD 2020) – longlist 2021
Dublin Literary Award Novels in Translation Prize
Jen Calleja (PhD 2024) – longlist 2021
Dylan Thomas Prize
Rose Tremain (BA 1967) – winner 1984
James Scudamore (MA 2004) – shortlist 2006
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2008
Tom Benn (BA 2009; MA 2010) – shortlist 2012
Naomi Wood (MA 2008; PhD 2013) – shortlist 2014
DW Wilson (MA 2010; PhD 2014) – shortlist 2014
Ayobami Adebayo (MA 2014) – longlist 2018
Eason Novel of the Year Award (An Post Irish Book Awards)
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2007
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2021
East Anglian Book Awards (Biography and Memoir)
Tim Clare (MA 2004) – winner 2009
Phyllida Scrivens (MA 2014) – winner 2018
East Anglian Book Awards (Fiction)
Jeremy Page (MA 1994) – winner 2009
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – shortlist 2013
Eliza Robertson (MA 2012, current PhD) – shortlist 2015
Eleanor Wasserberg (MA 2010) – shortlist 2016
Julianne Pachico (MA 2013; PhD 2017) – shortlist 2017
East Anglian Book Awards (General Non-Fiction)
Jeremy Page (MA 1994) – winner 2020
Mark Cocker (BA 1982) – shortlist 2014
Mark Cocker (BA 1982) – shortlist 2019
East Anglian Book Awards (Poetry)
Rebecca Goss (PhD 2019) – winner 2013
Meirion Jordan (MA 2008)- shortlist 2009
Tim Cockburn (MA 2010) – shortlist 2012
Tom Warner (MA 2001) – shortlist 2014
Richard Lambert (MA 2010) – shortlist 2017
Esther Morgan (MA 1997) – shortlist 2018
Adam Warne (MA 2014) – shortlist 2018
Lewis Buxton (BA 2014; MA 2020) – shortlist 2021
Luke Wright (BA 2003) – shortlist 2021
East Anglian Book Awards / Mal Peet Children’s Award
Hayley Long (MA 2016) – winner 2017
Mitch Johnson (BA 2014) – winner 2018
Richard Lambert (MA 2010) – winner 2021
East Anglian Book Awards Book of the Year
Mick Jackson (MA 1992) – winner 2010
Eccles Centre British Library Writer’s Award
Sara Taylor (MA 2013; PhD 2017) – winner 2019
Edge Hill Short Story Prize
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2015
Thomas Morris (MA 2013) – shortlist 2016
KJ Orr (MA 2007) – shortlist 2017
Joanna Walsh (PhD 2020) – shortlist 2017
Hannah Vincent (BA 1987) – shortlist 2021
John Boyne (MA 1995) – longlist 2016
Edinburgh International Book Festival First Book Award
Kim Sherwood (BA 2011; MA 2012) – shortlist 2018
Ayobami Adebayo (MA 2014) – shortlist 2018
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – shortlist 2018
Paul Howarth (MA 2015) – shortlist 2018
Edward Stanford Travel Writing Awards (Fiction: A Sense of Place category)
Sharlene Teo (MA 2013; PhD 2018) – shortlist 2019
Edwin Morgan International Poetry Competition
Paul Batchelor (MA 2000) – winner 2009
Edwin Morgan Poetry Award
Penny Boxall (BA 2008; MA 2009) – winner 2016
Sophie Collins (MA 2013) – shortlist 2016
Encore Award / RSL Encore Award
David Flusfeder (MA 1988) – winner 1997
Phil Whitaker (MA 1996) – winner 1999
Anne Enright (MA 1987) – winner 2001
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2011
Joe Dunthorne (BA 2004, MA 2005) – winner 2012
Neel Mukherjee (MA 2001) – winner 2015
Monique Roffey (BA 1987) – shortlist 2011
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2012
Mohammed Hanif (MA 2005) – shortlist 2012
Sara Taylor (MA 2013, current PhD) – shortlist 2017
Sam Byers (MA 2003; PhD 2013) – shortlist 2019
English PEN Translates Award
Yan Ge (MFA 2020) – winner 2018 (trans. Nicky Harman)
Enid McLeod Literary Prize
Andrea Stuart (BA 1985) – winner 2004
Eric Gregory Award
Sarah Corbett (MA 1998) – winner 1998
Tom Warner (MA 2001) – winner 2001
Eleanor Rees (MA 2002) – winner 2002
Sam Riviere (PhD 2013) – winner 2009
Jon Stone (BA 2004) – winner 2012
Sophie Collins (MA 2012) – winner 2014
Sam Buchan-Watts (MA 2015) – winner 2016
Sophie Collins (MA 2012) – winner 2019
Michael Askew (PhD 2021) – winner 2021
Gboyega Odubanjo (BA 2017; MA 2018) – winner 2021
European Union Literature Prize
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2011
Exeter Novel Prize
Harriet Avery (BA 2015; MFA 2018) – winner 2021
Louise Mangos (MA 2019) – shortlist 2017
Exeter Writers Short Story Competition
Katy Darby (MA 2006) – shortlist 2020
Federation of Children’s Book Groups Best Book of the Year
Nigel Gray (MA 1983) – winner 1985
First Novel Prize
Annetta Berry (MFA 2017) – winner 2017
Rick Bland (MA 2018) – shortlist 2021
First Pages Prize (Stockholm Writers Festival)
Anna Delany (MA 2010) – shortlist 2018
Fish International Short Story Prize
Richard Lambert (MA 2010) – winner 2019
Sophie Kirkwood (MA 2017) – shortlist 2019
Rob Perry (BA 2012) – longlist 2014
Vikram Kapur (PhD 2009) – longlist 2019
Fitzcarraldo Editions Novel Prize
Andrea Mason (MA 2004) – shortlist 2018
Forward Prize for Best Collection
Sarah Corbett (MA 1998) – shortlist 1998
Rebecca Goss (PhD 2019) – shortlist 2013
Emily Berry (PhD 2017) – shortlist 2017
Forward Prize for Best First Collection / Felix Dennis Prize for Best First Collection
Kathryn Simmonds (MA 2002) – winner 2008
Sam Riviere (PhD 2013) – winner 2012
Emily Berry (current PhD) – winner 2013
Mona Arshi (MA 2012) – winner 2015
Owen Sheers (MA 1998) – shortlist 2000
Eleanor Rees (MA 2002) – shortlist 2007
Meirion Jordan (MA 2008) – shortlist 2009
Helen Oswald (MA 1997) – shortlist 2010
Ruby Robinson (BA 2006) – shortlist 2016
François Sommer Literary Prize (France)
Henrietta Rose-Innes (PhD 2017) – winner 2015
Frank O’Connor International Short Story Award
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2006
David Almond (BA 1973) – longlist 2015
František Halas Literary Competition
Mattia Natale (BA 2018) – runner-up 2017
Galaxy Book of the Year Award
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2008
Galaxy National Book Awards Popular Fiction Book of the Year
Jane Harris (MA 1992; PhD 1995) – shortlist 2011
Galley Beggar Press Short Story Prize
Anna Wood (MA 2011) – winner 2019
Vijay Khurana (MFA 2019) – shortlist 2020
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2021
Lauren Van Schaik (MA 2016; PhD 2024) – shortlist 2021
Gordon Collins (MA 2010) – longlist 2016
Philippa Found (MA 2015) – longlist 2016
John Steciuk (BA 2012; MA 2017) – longlist 2018
Vijay Khurana (MFA 2019) – longlist 2019
Ferdia Lennon (MA 2014) – longlist 2020
Gordon Collins (MA 2010) – longlist 2021
Geoffrey Faber Memorial Prize
Trezza Azzopardi (MA 1998) – winner 2001
Geoffrey Whitworth Award
Gytha Lodge (MA 2013) – winner 2009
Gerald Lampert Memorial Award for Poetry
Yvonne Blomer (MA 2004) – shortlist 2006
The Ghastlings Novella Prize
Eluned Gramich (MA 2012) – winner 2021
Gladstone Library Politics in Residence Prize
Amber Massie-Blomfield (MA 2019) – winner (2018)
Glen Dimplex New Writers Award for Fiction
Jane Harris (MA 1992; PhD 1995) – shortlist 2006
Naomi Alderman (MA 2003) – shortlist 2006
James Scudamore (MA 2004) – shortlist 2006
Mark McNay (MA 2004) – shortlist 2007
Aifric Campbell (MA 2003; PhD 2007) – shortlist 2008
Daniel Davies (MA 2013) – shortlist 2008
Marie-Louise Jensen (BA 1986) – shortlist 2009
Glen Dimplex New Writers Award for Poetry
Paul Bachelor (MA 2000) – shortlist 2008
Eleanor Rees (MA 2002) – shortlist 2008
Kathryn Simmonds (MA 2002) – winner 2008
Goethe Medal
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2020
Golden Globes Best Screenplay (Motion Picture) Award
Deborah Davis (MA 2012) – nominee (with Tony McNamara) 2019
Goldsboro Books Glass Bell Award
John Boyne (MA 1995) – winner 2018
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – shortlist 2019
Diana Evans (MA 2003) – longlist 2019
Goldsmiths Prize
Richard Beard (MA 1995) – shortlist 2015
Gordon Burn Prize
Anthony Cartwright (BA 1996) – shortlist 2013
Richard House (PhD 2008) – shortlist 2014
Sam Byers (MA 2003; PhD 2014) – longlist 2021
Gorsedh Kernow’s Holyer an Gof Publishers’ Awards
Felicity Notley (MA 2016) – shortlist 2019
Gotham Independent Film Awards (Best Screenplay)
Deborah Davis (MA 2012) – nominee (with Tony McNamara) 2018
Gransnet and HQ Writing Competition
Mandy Rymill (MA 2020) – longlist 2019
Granta Best of Young British Novelists
Rose Tremain (BA 1967) – 1983
Clive Sinclair (BA 1969, PhD 1983) – 1983
Ian McEwan (MA 1971) – 1983
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – 1983
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – 1993
Toby Litt (MA 1995) – 2003
Susan Elderkin (MA 1994) – 2003
Ben Rice (MA 2000) – 2003
Naomi Alderman (MA 2003) – 2013
Adam Foulds (MA 2000) – 2013
The (Great) Indian Poetry Collective Emerging Poet’s Prize
Urvashi Bahuguna (MA 2014) – winner 2017
Greek Ministry for Culture and Sports National Poetry Award
Krystalli Glyniadakis (MA 2009) – winner 2018
Gregory O’Donoghue Poetry Prize
Judy O’Kane (MA 2012) – shortlist 2020
Griffiths Review Emerging Voices Competition
Vijay Khurana (MFA 2019) – winner 2021
Grindstone Novel Prize
Cara Marks (MA 2017) – shortlist 2020
Harriet Avery (MFA 2018) – longlist 2020
Grinzane Cavour Prize (Italy)
Andrew Miller (MA 1990) – winner 1997
Guardian Book Prize
Clare Allen (MA 2000) – shortlist 2007
Guardian Children’s Fiction Prize
David Almond (BA 1973) – winner 2015
David Almond (BA 1973) – shortlist 1999
David Almond (BA 1973) – shortlist 2003
Guardian First Book Award
Sandra Newman (MA 2002) – shortlist 2002
Diana Evans (MA 2003) – shortlist 2007
Mohammed Hanif (MA 2005) – shortlist 2008
Sara Taylor (MA 2013; current PhD) – shortlist 2015
Guinness Peat Aviation Book Award
Glenn Patterson (MA 1986) – shortlist 1992
Guppy Books YA Novel Competition
Alex Ivey (MA 2010) – longlist 2020
Guyana Prize for Literature: Best First Book of Fiction
Jan Lowe Shinebourne (PhD 2001) – winner 1987
Hammond House International Short Story Prize
Sophie Kirkwood (MA 2017) – winner 2019
Anna Delany (MA 2010) – shortlisted 2018
Louise Mangos (MA 2019) – ‘Editor’s Choice’ 2019
Harper’s Bazaar Short Story Competition
Claire Powell (MA 2012) – winner 2017
Hawthornden Prize
Emily Berry (current PhD) – winner 2013
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – shortlist 1995
Hay Medal for Poetry
Owen Sheers (MA 1998) – winner 2013
The Hindu Best Fiction Award
Anjali Joseph (MA 2008; PhD 2014) – shortlist 2010
Historical Novel Society Award for a New Novel
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – longlist 2015
Historical Writers Association (HWA) Crown Award
Naomi Wood (MA 2008) – shortlist 2020
Historical Writers Association (HWA) Debut Crown Award
Ben Fergusson (PhD 2024) – winner 2015
Elizabeth Macneal (MA 2017) – shortlist 2020
Historical Writers Association (HWA) Dorothy Dunnett Short Story Award
Annie Friedlein (MA 2021) – highly commended 2020
Hookline First Novel Competition
Gayle O’Brien (MA 2005) – winner 2011
Ben Lyle (MA 2010) – winner 2014
Hannah Vincent (BA 1987) – shortlist 2013
Hospital Club Creative Award
Owen Sheers (MA 1998) – winner 2008
Hubert Butler Essay Prize
Michael Amherst (MA 2007) – winner 2020
Hugo Award For Best Novella
JY Yang (MA 2016) – shortlist 2018
Impress Prize
Abbs, Annabel (BA 1987) – winner 2015
Independent Booksellers Week (IBW) Award
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 2015
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2017
David Almond (BA 1973) – longlist 2015
Irish Book Awards: Book of the Year
Anne Enright (MA 1987) – winner 2016
Irish Book Awards: Children’s Book of the Year
John Boyne (MA 1995) – winner 2007
Irish Book Awards: People’s Choice Award Book of the Year
John Boyne (MA 1995) – winner 2007
Irish PEN Award for Outstanding Contribution to Irish Literature
Anne Enright (MA 1987) – winner 2018
iShot Pamphlet Award
Jonathan Totman (MA 2015) – winner 2018
Ivan Juritz Prize
Cat Woodward (BA 2011; PhD 2019) – winner 2018
Eleanor Chandler (MA 2016) and Zoe Kingsley (MA 2015) – runners-up 2015
Anna Cathenka and Alice Willetts (MA 2018) – runners-up 2018
Arathi Menon (MA 2018) – longlist 2018
James Reckitt Hull Children’s Book Award
C.J. Flood (MA 2010) – winner 2014
James Tait Black Memorial Prize for Biography
Kathryn Hughes (MA 1986) – winner 1999
Sarah Knights (MA 2006; PhD 2011) – shortlist 2016
Richard Beard (MA 1995) – shortlist 2018
James Tait Black Memorial Prize for Fiction
Rose Tremain (BA 1967) – winner 1992
Andrew Miller (MA 1990) – winner 1997
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2005
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 1997
Trezza Azzopardi (MA 1998) – shortlist 2000
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 2001
Anthony Cartwright (BA 1996) – shortlist 2004
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2005
Mohammed Hanif (MA 2005) – shortlist 2009
James Tate International Poetry Prize
Graham Clifford (MA 2001) – longlist 2021
Jane Austen Writing Prize
Sally Tissington (MA 2006) – winner 2017
Jelf First Novel Award
Jeremy Page (MA 1994) – shortlist 2007
Jerwood Fiction Uncovered Prize
Naomi Wood (MA 2008; PhD 2013) – winner 2014
Jewish Quarterly Prize
Clive Sinclair (BA 1969, PhD 1983) – winner 1997
JCB Prize for Literature
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – longlist 2020
Jhalak Prize
Rowan Hisayo Buchanan (PhD 2019) – longlist 2017
Sharlene Teo (MA 2013; PhD 2018) – longlist 2019
John Llewellyn-Rhys Memorial Prize
Phil Whitaker (MA 1996) – winner 1997
Ben Rice (MA 2000) – shortlist 2001
Esther Morgan (MA 1998) – shortlist 2002
Anthony Cartwright (BA 1996) – shortlist 2004
Adam Foulds (MA 2000) – shortlist 2008
Susan Fletcher (MA 2002) – shortlist 2010
Karachi Literature Festival Fiction Prize
Shandana Minhas (MA 2019) – winner 2014
Kerry Irish Fiction Award
Paul Murray (MA 2001) – shortlist 2003
Kirkus Prize
Paul Howarth (MA 2015) – shortlist 2018
Kitschies Golden Tentacle Debut Novel Award
JY Yang (MA 2016) – shortlist 2018
Deepa Anappara (MA 2012; PhD 2022) – shortlist 2021
Kitschies Red Tentacle Best Novel Award
Natasha Pulley (MA 2012) – shortlist 2021
Lambda Literary Awards (LGBTQ Children’s/Young Adult category)
Rory Power (MA 2016) – shortlist 2020
Lambda Literary Awards (Jim Duggins Outstanding Mid-Career Novelist Prize)
Larissa Lai (MA 2001) – winner 2020
The Laurel Prize
Meryl Pugh (PhD 2013) – longlist 2020
Ledbury Forte Poetry Prize
Sandeep Parmar (MA 2003) – winner 2017
Sam Riviere (PhD 2013) – shortlist 2017
Leeds Book Award
Martyn Bedford (MA 1994) – shortlist 2012
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2013
CJ Flood (MA 2010) – shortlist 2014
Listowel Writers’ Week competition / Irish Post Listowel Writers’ Week competition
Judy O’Kane (MA 2012; Phd 2017) – winner 2015
Judy O’Kane (MA 2012; Phd 2017) – winner 2017
Live Canon Collection Competiton
Alice Willitts (MA 2016) – co-winner 2020
Sarah Barnsley (BA 1997) – shortlist 2018
Toby Litt (MA 1995) – shortlist 2020
Live Canon International Poetry Competition
Josephine Corcoran (MA 1997) – shortlist 2021
Stuart Charlesworth (MA 2012) – shortlist 2021
Locus Science Fiction Foundation Awards (Novella category)
JY Yang (MA 2016) – shortlist 2020
Los Angeles Times Prize for Fiction
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2001
Lucy Cavendish College Fiction Prize
Emily Midorikawa (MA 2005) – winner 2015
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – winner 2018
Megan Davis (MA 2017) – winner 2021
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – shortlist 2016
Kathryn Simmonds (MA 2002) – shortlist 2012
Poppy Sebag-Montefiore (MA 2014) – shortlist 2018
Lauren Van Schaik (MA 2016) – shortlist 2018
Sarah Marsh (MA 2009) – shortlist 2019
Emily Ruth Ford (MA 2017) – longlist 2018
Emma Rhind-Tutt (MA 2013) – longlist 2018
Harriet Avery (BA 2015; MFA 2018) – longlist 2020
Dani Redd (MA 2014; PhD 2018) – longlist 2020
Emily Coutts (MA 2019) – longlist 2021
MacMillan PEN Award
Stephen Foster (MA 1998) – shortlist 1999
Magma Pamphlet Competition
Alice Willitts (MA 2018) – winner 2018
Mairtín Crawford Award (Poetry)
Luke Allan (BA 2009) – winner (2021)
Mairtín Crawford Award (Short Story)
Vijay Khurana (MFA 2019) – second runner-up (2021)
Malahat Review Long Poem Prize
Erin Soros (PhD 2015) – winner 2018
Manchester Writing Competition Fiction Prize
D.W. Wilson (MA 2010; PhD 2014) – winner 2016
Krishan Coupland (MA 2014) – co-winner 2011
Toby Litt (MA 1995) – winner 2009
Joe Dunthorne (MA 2005) – shortlist 2013
Avril Joy (BA 1972) – shortlist 2014
Harriet Shawcross (MA 2015) – shortlist 2016
Hannah Vincent (BA 1987) – shortlist 2017
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2020
Andrea Mason (MA 2004) – shortlist 2020
Manchester Writing Competition Poetry Prize
Mona Arshi (MA 2012) – co-winner 2014
Rebecca Tamás (PhD 2017) – co-winner 2016
Markievicz Award (Literature Category)
Joanna Walsh (PhD 2020) – winner 2020
Michael Marks Poetry Award
Gboyega Odubanjo (BA 2017; MA 2018) – winner 2021
McIlvanney Prize / Scottish Crime Book of the Year
Mark Wightman (MA 2018) – longlist 2021
McKitterick Prize
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – winner 2019
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – runner-up 2021
Mark McNay (MA 2004) – shortlist 2007
C.D. Rose (MA 2007) – shortlist 2019
Merky Books New Writers’ Prize
Jyoti Patel (BA 2014; MA 2020) – winner 2021
Michael Mayer Award
Amber Massie-Blomfield (MA 2019) – winner 2018
Mind Book of the Year
John O’Donoghue (BA 1991) – winner 2010
Clare Allen (MA 2000) – shortlist 2007
M-Net Literary Award
Henrietta Rose-Innes (PhD 2017) – shortlist 2012
Mo Siewcherran Prize
Rajasree Variyar (MA 2020) – shortlist 2019
Moth International Short Story Prize
Rob Perry (BA 2012) – second prize 2013
Kathy Stevens (MA 2017) – second prize 2021
MsLexia Children’s Novel Competition
Alex Ivey (MA 2010) – shortlist 2018
MsLexia First Novel Competition
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – shortlist 2015
Harriet Avery (MFA 2018) – longlist 2020
Mslexia Life-Writing and Memoir Prize
Sabina Dosani (PhD 2023) – longlist 2021
Mslexia Poetry Competition
Penny Boxall (BA 2008, MA 2009) – winner 2018
Gaynor Clements (MA 2012) – third prize 2016
Myriad Editions First Drafts Competition
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – shortlist 2015
Nan Shepherd Prize for Nature Writing
Helen Baczkowska (MA 2021) – shortlist 2021
National Book Critics Circle Award (Autobiography)
Richard Beard (MA 1995) – shortlist 2018
National Book Critics Circle Award (Fiction)
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2001
Paul Murray (MA 2001) – shortlist 2011
National Eisteddfod of Wales Prose Medal
Fflur Dafydd (MA 2000) – winner 2006
Sian Melangell Dafydd (MA 2006) – winner 2009
Fflur Dafydd (MA 2000) – shortlist 2005
National Memory Day Writing Competition (poetry category)
Judy O’Kane (MA 2012; Phd 2017) – winner 2017
National Poetry Competition
Joe Dunthorne (BA 2004; MA 2005) – commended 2019
Luke Allan (BA 2009) – commended 2021
Daniel Bennett (BA 1987) – commended 2019
Nebula Award For Best Novella
JY Yang (MA 2016) – shortlist 2017
Nestle Smarties Book Prize
David Almond (BA 1973) – winner 1999
David Almond (BA 1973) – winner 2003
New Angle Prize for Literature
Amanda Hodgkinson (MA 2001) – winner 2013
Esther Morgan (MA 1997) – runner-up 2019
Jeremy Page (MA 1994) – shortlist 2011
Mark Cocker (BA 1982) – shortlist 2015
Matthew De Abaitua (MA 1994) – shortlist 2019
Esther Morgan (MA 1997) – longlist 2013
New Anglia Manuscript Prize
Lucy Dixon (MA 2019) – winner 2021
New Welsh Writing Award
Eluned Gramich (MA 2012) – winner 2015
Fflur Dafydd (MA 2000) – longlist 2019
New Writing South Best New Play Award
Molly Naylor (MA 2008) – shortlist 2019
Next Generation Poets
Owen Sheers (MA 1998) – 2004
Adam Foulds (MA 2000) – 2014
Nobel Prize in Literature
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – winner 2017
North East Children’s Book Award
Susan Fletcher (MA 2002) – winner 2016
Northern Writers’ Awards Arvon Award
Sarah Corbett (MA 1998) – winner 2021
Northern Writers’ Awards Debut Award for Poetry
Jade Cuttle (MA 2019) – winner 2021
Northern Writers’ Award for Fiction and Creative Non-Fiction
CD Rose (MA 2007) – winner 2021
Nottingham Short Story Prize
Rob Perry (BA 2012) – winner 2012
Novel London Literary Competition
Arathi Menon (MA 2018) – third place 2021
OCM Bocas Prize for Caribbean Literature
Monique Roffey (BA 1987) – winner 2013
Monique Roffey (BA 1987) – shortlist 2015
Monique Roffey (BA 1987) – longlist 2021
Ouen Press International Short Story Competition
Krishan Coupland (MA 2014; PhD 2021) – runner-up 2017
Outspoken Prize for Poetry (Page)
Gboyego Odubanjo (BA 2016; MA 2017) – shortlist 2020
Outspoken Prize for Poetry (Performance)
Molly Naylor (MA 2008) – shortlist 2020
James McDermott (MA 2016) – shortlist 2020
Oireachtas Irish Language Literary Award
Meadhbh Ní Eadhra (MA 2013) – winner 2016
Meadhbh Ní Eadhra (MA 2013) – winner 2017
Ondaatje Prize / Royal Society of Literature (RSL) Ondaatje Prize
Ruth Gilligan (MA 2011) – winner 2021
Owen Sheers (MA 1998) – shortlist 2005
Anjali Joseph (MA 2008; PhD 2014) – shortlist 2011
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2017
Sam Byers (MA 2003; PhD 2014) – longlist 2019
Monique Roffey (BA 1987) – longlist 2021
Orange / Orange Broadband Prize for Fiction
(see also Bailey’s Prize and Women’s Prize for Fiction)
Rose Tremain (BA 1967) – winner 2008
Deirdre Madden (MA 1985) – shortlist 1997
Cathy Page (MA 1988) – shortlist 2002
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2004
Jane Harris (MA 1992; PhD 1995) – shortlist 2006
Anne Enright (MA 1987) – shortlist 2008
Carol Topolski (MA 2004) – shortlist 2008
Deirdre Madden (MA 1985) – shortlist 2009
Monique Roffey (BA 1987) – shortlist 2010
Aifric Campbell (MA 2003; PhD 2007) – longlist 2014
Orange Broadband Prize for New Writers
Diana Evans (MA 2003) – winner 2005
Naomi Alderman (MA 2003) – winner 2006
Clare Allen (MA 2000) – shortlist 2007
Orion Award
Monique Roffey (BA 1987) – shortlist 2014
Orwell Prize
Naomi Alderman (MA 2003) – shortlist 2017
Orwell Prize for Political Fiction
Diana Evans (MA 2003) – shortlist 2019
Sam Byers (MA 2003; PhD 2014) – longlist 2019
Monique Roffey (BA 1987) – longlist 2021
Orwell Society Dystopian Fiction Competition
Jon Platten (MA 2019) – winner 2019
Jessica Wai (MA 2020) – winner 2020
Mark Hankin (MA 2020) – shortlist 2019
Tanya Banerjee (MA 2020) – shortlist 2020
Daniel Wiles (MA 2020) – shortlist 2020
Ottakar’s Children’s Book Prize
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2007
Paul Torday Memorial Prize
Trevor Wood (MA 2017) – shortlist 2021
Pearl Street Publishing First Book Prize
Eric Karl Anderson (MA 2003) – winner 2001
Peggy V. Helmerich Distinguished Author Award
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2010
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – winner 2013
PEN Ackerley Award
Richard Beard (MA 1995) – winner 2018
Edward Parnell (MA 2007) – shortlist 2020
PEN Silver Pen Prize
Clive Sinclair (BA 1969, PhD 1983) – winner 1997
Pirate’s Alley William Faulkner Award
Robert Magnuson Smith (MA 2010) – winner 2004
Poetry Business Book & Pamphlet Competition
Patricia Debney (MA 1992) – winner 2004
Poetry Business New Poet’s Prize
Gboyega Odubanjo (BA 2017; MA 2018) – winner 2020
Poetry School/Pighog Pamphlet Competition
Sarah Barnsley (BA 1997) – runner-up 2014
Polari Prize
James McDermott (MA 2016) – longlist 2021
Portico Prize
Tom Benn (BA 2009; MA 2010) – shortlist 2010
Mark Illis (MA 1987) – shortlist 2012
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2012
Rebecca Goss (PhD 2019) – shortlist 2014
Primadonna Prize
Amanda Caswell-Robinson (MA 2021) – longlist 2020
Amanda Caswell-Robinson (MA 2021) – longlist 2021
Prix Farmiente (Belgium)
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2007
Prix Fémina Etranger (France)
Rose Tremain (BA 1967) – winner 1993
Prix Les Afriques (France)
Ayobami Adebayo (MA 2014) – longlist 2020
Prix Livres & Musiques (France)
Richard Skinner (MA 1996) – shortlist 2008
Rathbones Folio Prize
Richard Beard (MA 1995) – shortlist 2018
Diana Evans (MA 2003) – shortlist 2019
Monique Roffey (BA 1987) – shortlist 2021
Megan Bradbury (BA 2004; MA 2005) – longlist 2016
Mohammed Hanif (MA 2005) – longlist 2019
Rebecca Tamás (PhD 2017) – longlist 2021
Reader’s Digest Author of the Year Award
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2008
ReLit Award for Short Fiction
Alix Hawley (MA 2001) – longlist 2009
Renfrewshire Teenage Book Award
Matt Whyman (MA 1992) – shortlist 2006
Republic of Consciousness Prize for Small Presses
Alex Pheby (PhD 2010) – co-winner 2019
KJ Orr (MA 2007) – shortlist 2016
Paul Stanbridge (PhD 2011) – shortlist 2016
Monique Roffey (BA 1987) – shortlist 2021
Toby Litt (MA 1995) – longlist 2020
Alex Pheby (PhD 2010) – longlist 2021
Rethink Press New Novel Award
James Ferron Anderson (BA 1990) – winner 2012
Edward Parnell (MA 2007) – winner 2014
Rheidol Prize for Writing with a Welsh Theme or Setting (New Welsh Writing Awards)
Peter Goulding (MA 2018) – winner 2019
Susan K Burton (MA 2014; PhD 2018) – winner 2020
The Rhys Davies Trust Fiction Award
Thomas Morris (MA 2013) – winner 2016
Rialto Nature and Place Poetry Competition
Anna Selby (BA 2005; MA 2006) – shortlist 2021
Rialto Open Pamphlet Competition
Sean Wai Keung (MA 2016) – winner 2017
Stuart Charlesworth (MA 2012) – shortlist 2020
Roland Mathias Poetry Award
Owen Sheers (MA 1998) – winner 2014
Romantic Novel of the Year Award
Susan Fletcher (MA 2002) – shortlist 2008
Rooney Prize for Irish Literature
Glenn Patterson (MA 1986) – winner 1989
Anne Enright (MA 1987) – winner 1991
Royal Academy / Pin Drop Award
Kathryn Simmonds (MA 2002) – shortlist 2018
Royal Society of Literature / V.S. Pritchett Short Story Prize
Emily Ruth Ford (MA 2017) – winner 2017
Emily Ruth Ford (MA 2017) – winner 2018
Leeor Ohayon (MA 2022) – winner 2021
Tom Lee (BA 1993) – shortlist 2007
Grace Brown (MFA 2018) – shortlist 2017
Ruth Hadden Memorial Award
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – winner 1994
Saboteur Awards (Best Anthology)
Katy Darby (MA 2006) – winner 2016
Lynne Bryan (MA 1985) and Belona Greenwood (MA 2005) – shortlist 2014
Saboteur Awards (Best Collaborative Work)
Jon Stone (BA 2004) – winner 2014
Saboteur Awards (Best Novella)
Joanna Walsh (PhD 2020) – shortlist 2018
Saboteur Awards (Best Spoken Word Performer)
Luke Wright (BA 2004) – shortlist 2016
Luke Wright (BA 2004) – shortlist 2020
Luke Wright (BA 2004) – shortlist 2021
Saboteur Awards (Best Spoken Word Show)
Luke Wright (BA 2004) – winner 2020
Luke Wright (BA 2004) – shortlist 2016
Saboteur Awards (Best Reviewer of Literature)
Sandeep Parmar (MA 2003) – shortlist 2018
Saboteur Awards (Best Short Story Collection)
Ashley Stokes (MA 1998) – shortlist 2013
KJ Orr (MA 2008) – longlist 2016
Joanna Walsh (PhD 2020) – longlist 2016
Krishan Coupland (MA 2014; PhD 2018) – longlist 2017
Saltire Society First Book Award
Luke Williams (MA 2002) – winner 2011
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – shortlist 1995
Jane Harris (MA 1992; PhD 1995) – shortlist 2006
Mark McNay (MA 2004) – shortlist 2007
Santiago Prize for the European Novel
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2001
Scotiabank Giller Prize for Fiction
Alix Hawley (MA 2001) – longlist 2016
Scottish Arts Council Book Award
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – winner 1995
Scottish Crime Debut of the Year Award
Mark Wightman (MA 2018) – shortlist 2021
Seán O’Faoláin International Short Story Prize
Ben Fergusson (PhD 2024) – winner 2020
Shakti Bhatt First Book Prize
Mohammed Hanif (MA 2005) – winner 2008
Numair Atif Choudhury (MA 1999) – shortlist 2019
Sharpe Books / Historical Writers Association Unpublished Novel Award
Mandy Rymill (MA 2021) – longlist 2020
Sheffield Children’s Book Award
Nicholas Allan (MA 1981) – winner 2000
Martyn Bedford (MA 1994) – winner 2012
Shirley Jackson Awards (Best Novel)
Catriona Ward (MA 2011) – winner 2019
Eleanor Wasserberg (MA 2010) – shortlist 2016
Shooter Magazine Poetry Competition
Katy Darby (MA 2006) – winner 2019
Shooter Magazine Short Story Competition
Rajasree Variyar (MA 2020) – runner-up 2019
Short Fiction/University of Essex Prize
Toby Litt (MA 1995) – winner 2020
Luisa Hausleithner (MA 2019) – shortlist 2020
Vijay Khurana (MFA 2019) – shortlist 2020
Krishan Coupland (MA 2014; PhD 2018) – longlist 2017
Alan Murrin (MA 2017) – longlist 2020
Singapore Book Awards Book of the Year
Linda Collins (MA 2021) – shortlist 2020
Singapore Literature Prize for Fiction in English
Yi-Sheng Ng (MA 2014) – winner 2020
SI Leeds Literary Prize
Emily Midorikawa (MA 2005) – third prize 2012
Laura Fish (MA 2002; PhD 2007) – longlist 2018
Society of Authors First Novel Award
Mick Jackson (MA 1992) – winner 1997
Somerset Maugham Award
Clive Sinclair (BA 1969, PhD 1983) – winner 1981
Deirdre Madden (MA 1985) – winner 1988
Ben Rice (MA 2000) – winner 2000
Owen Sheers (MA 1998) – winner 2006
James Scudamore (MA 2004) – winner 2007
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2009
Thomas Morris (MA 2013) – winner 2016
South Bank Show Literature Prize / South Bank Sky Arts Literature Award
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2011
Diana Evans (MA 2003) – winner 2019
Andrew Miller (MA 1990) – shortlist 2012
Richard House (PhD 2008) – shortlist 2014
South Bank Sky Arts / Times Breakthrough Award
Jane Harris (MA 1992; PhD 1995) – shortlist 2006
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – shortlist 2018
Specsavers Debut Crime Novel Award
Trevor Wood (MA 2017) – winner 2021
Specsavers National Book Awards Crime & Thriller of the Year
Louise Doughty (MA 1987) – shortlist 2014
John Steinbeck Award
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – shortlist 1995
Stonewall Israel Fishman Award For Nonfiction
Michael Amherst (MA 2007) – winner 2019
Straid Collection Award
Olivia Walwyn – winner 2019
Sunday Express Book of the Year
Rose Tremain (BA 1967) – winner 1989
Sunday Times EFG / Sunday Times Audible Short Story Award
Tom Lee (BA 1993) – shortlist 2012
Toby Litt (MA 1995) – shortlist 2013
Anna Metcalfe (MA 2012; PhD 2016) – shortlist 2014
Richard Lambert (MA 2010) – shortlist 2017
Joe Dunthorne (BA 2004; MA 2005) – shortlist 2019
Jonathan Gibbs (MA 2009; PhD 2014) – shortlist 2021
Anjali Joseph (MA 2008; PhD 2014) – longlist 2017
Toby Litt (MA 1995) – longlist 2019
Edward Hogan (MA 2004) – longlist 2020
Sunday Times (South Africa) Fiction Prize
Henrietta Rose-Innes (PhD 2017) – shortlist 2012
Sunday Times (South Africa) Alan Paton Non-Fiction Prize
Denis Hirson (PhD 2004) – runner-up 2007
Sunday Times Young Writer of the Year Award / Sunday Times/PFD Young Writer of the Year Award
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – winner 1994
Naomi Alderman (MA 2003) – winner 2007
Adam Foulds (MA 2000) – winner 2008
Adam Foulds (MA 2000) – shortlist 2009
Edward Hogan (MA 2004) – shortlist 2009
Ben Fergusson (PhD 2024) – shortlist 2015
Sara Taylor (MA 2013; PhD 2017) – shortlist 2015
Julianne Pachico (MA 2013; PhD 2017) – shortlist 2017
Sara Taylor (MA 2013; PhD 2017) – shortlist 2017
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – shortlist 2018
Kim Sherwood (BA 2011; MA 2012) – shortlist 2019
The Times Stephen Spender Prize for Poetry Translation
Paul Batchelor (MA 2000) – winner 2009
Theakston Old Peculier Crime Novel of the Year
Trevor Wood (MA 2017) – shortlist 2021
Louise Doughty (MA 1987) – longlist 2020
Harriet Tyce (MA 2017) – longlist 2020
Theatre Book Prize
Amber Massie-Blomfield (MA 2019) – shortlist 2019
Tony Lothian Biographers’ Club Prize
Linda Randall (MA 2006) – shortlist 2011
Ann Kennedy Smith (MA 2015) – shortlist 2015
Susan Karen Burton (MA 2014) – shortlist 2018
Brad Bigelow (MA 2020) – shortlist 2020
TS Eliot Prize
Sarah Corbett (MA 1998) – shortlist 1998
Esther Morgan (MA 1998) – shortlist 2012
Ruby Robinson (BA 2006) – shortlist 2016
UEA New Forms Award
Taylor Beidler (MA 2019) – shortlist 2020
James Smart (MFA 2019) – shortlist 2020
UKLA Children’s Book Award
Martyn Bedford (MA 1994) – shortlist 2012
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2014
Tim Bowler (BA 1972) – longlist 2012
David Almond (BA 1973) – longlist 2012
John Boyne (MA 1995) – longlist 2012
David Almond (BA 1973) – longlist 2021
Richard Lambert (MA 2010) – longlist 2021
Vodaphone Crossword Book Award
Neel Mukherjee (MA 2001) – co-winner 2011
Anjali Joseph (MA 2008; PhD 2014) – co-winner 2011
Wainright Prize / Wainwright Golden Beer Book Prize
Katharine Norbury (MA 2013) – shortlist 2016
Mark Cocker (BA 1982) – shortlist 2019
Wales Arts Review People’s Choice Award
Thomas Morris (MA 2013) – winner 2016
Wales Book of the Year / Arts Council Wales Book of the Year
Owen Sheers (MA 1998) – winner 2005
Owen Sheers (MA 1998) – winner 2014
Thomas Morris (MA 2013) – winner 2016
Owen Sheers (MA 1998) – shortlist 2001
Trezza Azzopardi (MA 1998) – shortlist 2005
Joe Dunthorne (BA 2004, MA 2005) – shortlist 2012
Eluned Gramich (MA 2012) – shortlist 2015
Owen Sheers (MA 1998) – shortlist 2016
Wales Book of the Year Award (Creative Non-Fiction)
Peter Goulding (MA 2018) – shortlist 2021
Walter Scott Prize for Historical Fiction
Adam Foulds (MA 2000) – shortlist 2010
Andrew Miller (MA 1990) – shortlist 2012
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2013
Adam Foulds (MA 2000) – shortlist 2015
Gavin McCrea (MA 2009, PhD 2013) – shortlist 2016
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2017
Jane Harris (MA 1992; PhD 1995) – shortlist 2018
Andrew Miller (MA 1990) – shortlist 2019
Natasha Pulley (MA 2012) – longlist 2018
Naomi Wood (MA 2008) – longlist 2020
Rose Tremain (BA 1967) – longlist 2021
Warwick Prize for Women in Translation
Yan Ge (MFA 2020) – runner-up 2021 (trans. Jeremy Tiang)
Yan Ge (MFA 2020) – shortlist 2020 (trans. Nicky Harman)
Warwick Prize for Writing
Rebecca Goss (PhD 2019) – shortlist 2015
Waterstone’s Children’s Book Prize
Marie-Louise Jensen (BA 1986) – shortlist 2008
Marie-Louise Jensen (BA 1986) – shortlist 2009
Waverton Good Read Award
Gytha Lodge (MA 2013) – shortlist 2020
Wellcome Book Prize
Mohammed Hanif (MA 2005) – shortlist 2012
Rose Tremain (BA 1967) – shortlist 2012
Alex Pheby (PhD 2010) – shortlist 2016
Ayobami Adebayo (MA 2014) – shortlist 2018
Whitbread Children’s Book Award
David Almond (BA 1973) – winner 1998
David Almond (BA 1973) – winner 2003
David Almond (BA 1973) – shortlist 2000
Whitbread Best Novel Award
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – winner 1986
Ian McEwan (MA 1971) – winner 1987
Rose Tremain (BA 1967) – winner 1999
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 1995
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 1997
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2000
Anne Enright (MA 1987) – shortlist 2000
Ian McEwan (MA 1971) – shortlist 2001
Andrew Miller (MA 1990) – shortlist 2001
Whitbread First Novel Award
Susan Fletcher (MA 2002) – winner 2004
Tash Aw (MA 2003) – winner 2005
Mick Jackson (MA 1992) – shortlist 1997
Paul Murray (MA 2001) – shortlist 2003
Panos Karnezis (MA 2000) – shortlist 2004
Diana Evans (MA 2003) – shortlist 2005
Cleminshaw, Suzanne (PhD 1997) – shortlist 1999
The White Review Poet’s Prize
Jake Reynolds (BA 2016; MA 2017) – shortlist 2017
Eve Esfandiari Denney (MA 2022) – shortlist 2021
The White Review Short Story Prize
Lauren Van Schaik (MA 2016) – shortlist 2017
Jenny Karlsson (MA 2011) – shortlist 2018
Sussie Anie (MA 2019) – shortlist 2020
Gabriel Flynn (BA 2018) – shortlist 2020
WH Smith Children’s Book of the Year
John Boyne (MA 1995) – shortlist 2007
WH Smith Literary Prize
Ian McEwan (MA 1971) – winner 2001
Wilbur Smith Adventure Writing Prize
Paul Howarth (MA 2015) – longlist 2019
John Boyne (MA 1995) – longlist 2021
Wilbur Smith Best Unpublished Manuscript Award
Rowan Whiteside (BA 2011; MA 2015) – shortlist 2017
Emma Bamford (MA 2020) – shortlist 2019
Wilfred Owen Poetry Award
Owen Sheers (MA 1998) – winner 2018
Winchester Poetry Prize
Lewis Buxton (BA 2014; MA 2020) – winner 2020
James McDermott (MA 2017) – highly commended 2020
Rachel Cleverly (MA 2019) – longlist 2021
Wingword Poetry Prize
Urvashi Bahuguna (MA 2014) – shortlist 2017
Winston Fletcher Memorial Prize
Rob Perry (BA 2012) – first runner-up 2016
Wishing Shelf Book Awards (Adult category)
John Dennehy (MA 2014) – winner (Gold Award) 2017
Women’s Prize for Fiction
(see also Bailey’s Prize and Orange Prize)
Imogen Hermes Gowar (BA 2012; MA 2014) – shortlist 2018
Diana Evans (MA 2003) – shortlist 2019
Kelleigh Greenberg-Jephcott (MA 2017) – longlist 2019
Anne Enright (MA 1987) – longlist 2020
Deepa Anappara (MA 2017; PhD 2022) – longlist 2020
Women’s Prize for Playwriting
Chloe Yates (BA 2024) – shortlist 2020
Words & Women Prose Competition
Dani Redd (MA 2014; PhD 2019)- winner 2013
Lily Meyer (MA 2014) – shortlist 2013
Bridget Read (MA 2014) – shortlist 2013
Kim Sherwood (BA 2011; MA 2012) – shortlist 2013
Bethany Settle (BA 2004; MA 2007) – shortlist 2013
Rowan Whiteside (BA 2011; MA 2015) – shortlist 2013
Abigail Erwin (BA 2013; MA 2014) – shortlist 2014
Hannah Garrard (BA 2005; MA 2014) – shortlist 2014
Caitlin Ingham (MA 2014) – shortlist 2014
Radhika Oberoi (MA 2014) – shortlist 2014
Beth Settle (BA 2004; MA 2007) – shortlist 2014
Hannah Harper (MA 2011) – shortlist 2014
Avani Shah (BA 2011; MA 2015) – shortlist 2014
Thea Smiley (BA 2012) – shortlist 2014
Anna Metcalfe (MA 2012; PhD 2016) – shortlist 2014
Julianne Pachico (MA 2013; PhD 2017) – shortlist 2014
Susan K Burton (MA 2014; PhD 2019) – shortlist 2015
Antoinette Moses (MA 2004; PhD 2009) – shortlist 2015
Dani Redd (MA 2014; PhD 2019) – shortlist 2015
Sarah Ridgard (MA 2002) – shortlist 2015
Anna Metcalfe (MA 2012; PhD 2016) – shortlist 2016
Clare Morgan – shortlist 2016
Marianne Picton – shortlist 2016
Sally Kerry Fox (MA 2016) – shortlist 2017
Avril Joy (BA 1972) – shortlist 2017
Carmen Morawski (MFA 2019) – shortlist 2017
Rashmee Roshan Lall (MA 2016; PhD 2021) – shortlist 2017
Hannah Vincent (BA 1987) – shortlist 2017
World Fantasy Awards Best Novel Award
Kazuo Ishiguro (MA 1980) – shortlist 2016
Writers’ Guild Best First Book Award
Neel Mukherjee (MA 2001) – winner 2011
Owen Sheers (MA 1998) – shortlist 2008
Susan Fletcher (MA 2002) – shortlist 2010
Marie Elsa Bragg (MA 2015) – shortlist 2018
Writer’s Retreat Competition
Hannah Vincent (BA 1987) – shortlist 2013
Writing.ie Short Story of the Year
Alan Murrin (MA 2017) – shortlist 2021
YA Book Prize
Sara Barnard (BA 2010) – winner 2019
David Almond (BA 1973) – shortlist 2015
Sara Barnard (BA 2010) – shortlist 2017
Yeovil Literary Prize (Novel)
Emily Midorikawa (MA 2005) – third prize 2013
Yeovil Literary Prize (Short Story)
Tamara Britten (MA 2006) – second prize 2006
Yorkshire Post Best First Novel Award
Martyn Bedford (MA 1994) – winner 1996
Andrew Cowan (BA 1982; MA 1985) – shortlist 1994